DOMPRESS.PL
Ostatnie wpisy 01/01/15
W ocenie międzynarodowych firm Warszawa jest jednym z najlepszych miejsc w Europie do założenia biura
Na kontynencie europejskim stolica Polski ustępuje pod tym względem miejsca tylko Brukseli i Dublinowi. Autorzy raportu Global Outlook 2015 wyjaśniają, że najemców przyciągają do Warszawy atrakcyjne czynsze i duży wybór nowoczesnych powierzchni biurowych oraz niski poziom zarobków w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

W najnowszym zestawieniu firmy DTZ Warszawa zajęła 3. miejsce w Europie jako miejsce najbardziej atrakcyjne dla lokalizacji biur. Analitycy prognozują jednak, że w przyszłym roku wyprzedzimy Dublin i Warszawa zaraz po Brukseli stanie się najlepszą lokalizacją pod tym względem na naszym kontynencie.

Warszawski rynek największy w regionie
Stolica Polski jest obecnie największym rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Dysponuje zasobami ponad 4,3 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na drugim miejscu, jak podaje Cushman & Wakefield, jest Budapeszt z 3,2 mln m kw. biur, a trzecią pozycję zajmuje Praga z niespełna 3 mln m kw. W ciągu minionego roku w Warszawie powstało również najwięcej nowej powierzchni biurowej w naszym regionie Europy. Ponad trzykrotnie więcej niż w Pradze i pięciokrotnie więcej niż w Budapeszcie.

Warszawa jest dla zachodnich firm w porównaniu z innymi europejskimi stolicami bardzo konkurencyjnym cenowo rynkiem biurowym. Z tego względu wiele międzynarodowych przedsiębiorstw otwiera w stolicy Polski swoje regionalne centrale. Dobra opinia, jaką zyskał nasz kraj wśród zagranicznych firm, dzięki stabilności polityczno-ekonomicznej i wzrostowi polskiej gospodarki, przyczyniła się do tego, że Warszawa stała się silnym, regionalnym centrum kapitałowym. Jest również atrakcyjną lokalizacją dla firm świadczących profesjonalne usługi biznesowe.

Globalny biznes przenosi do Krakowa i Warszawy zaawansowane usługi outsourcingowe i centra usług wspólnych, dzięki czemu rynek biurowy w tych aglomeracjach szybko się rozwija. Zachodnie firmy przyciąga do naszego kraju dobrze wykształcona kadra, a także relatywnie niskie wynagrodzenie i niższe stawki czynszowe za wynajem powierzchni biurowej w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

Spadek w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie
W rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata Warszawa zajmuje 71. miejsce. Najdroższy jest londyński West End, w którym według danych zawartych w najnowszym raporcie Global Prime Office Occupancy Costs, całkowity koszt najmu 1 m kw. powierzchni biurowej sięga 194,29 euro/m-c. W czołówce najdroższych rynków biurowych znalazł się też Hong Kong, Pekin i Moskwa. Analitycy CBRE podają, że stolica Polski, z najwyższymi kosztami najmu w centralnym obszarze biznesu na poziomie 35 euro za m kw./m-c, spadła o 11 pozycji w porównaniu z zestawieniem z początku 2014 roku.

Najwyższe stawki w Warszawie obowiązują w najlepszych budynkach w ścisłym centrum miasta, gdzie obecnie w budowie jest prawie 300 tys. m kw. biur. W ślad za rosnącą podażą idzie także duży popyt na stołeczne biura. Zaznaczyć jednak należy, że zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy są coraz bardziej wymagającymi najemcami.

Wymagania najemców
Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development, zauważa, że na bardzo konkurencyjnym obecnie warszawskim rynku biurowym rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, sprzyjającymi efektywnemu wykorzystaniu powierzchni biura. - Firmy widzą potrzebę tworzenia elastycznych miejsc pracy i poszukują niestandardowych powierzchni biurowych, które to umożliwiają. Najemcy rezygnują z tradycyjnych, zamkniętych gabinetów. Przy aranżacji biur coraz częściej opierają się na nowoczesnych założeniach z zakresu workplace solutions, tj. planowania środowiska i miejsca pracy - zwraca uwagę Jacek Ochnik.

Jacek Ochnik wyjaśnia, że podstawą nowego sposobu adaptacji powierzchni jest dopasowanie przestrzeni biurowej do trybu i charakteru pracy pracowników, aby zwiększyć ich produktywność poprzez przygotowanie najbardziej optymalnych warunków do realizacji określonych zadań. Przestrzeń biurowa podzielona jest na strefy służące zarówno indywidualnej pracy poszczególnych osób, jak i kreatywnej pracy teamu. Poza tym, tworzone są obszary umożliwiające szybką komunikację w niedużych grupach.
Jak zauważa, firmy poszukują takich biur, które stwarzają duże możliwości dokonania takiego podziału powierzchni. - Biura loftowe, które oferujemy w kompleksie Dzielna 60 na warszawskim Muranowie, umożliwiają rozplanowanie przestrzeni zgodnie z najnowszymi trendami. Obiekt poddany został procesowi rozbudowy i rewitalizacji. Historyczne budynki dawnych fabryk, których modernizacja dobiega właśnie końca, oferują nowoczesną powierzchnię biurową o charakterze industrialnym. Układ pomieszczeń i zachowane elementy dawnej konstrukcji budynków zwiększają potencjał aranżacyjny. Komunikacji i nieformalnym spotkaniom pracowników sprzyja również adaptacja części wspólnych w biurowcach - podkreśla Jacek Ochnik.

W ostatnim czasie na warszawskim rynku daje się zauważać jeszcze jeden trend. Chodzi o rosnące zainteresowanie najmem biur ze strony sektora administracji publicznej. Pierwsze, znaczące transakcje najmu z udziałem podmiotów publicznych na warunkach komercyjnych zostały zawarte w ciągu ostatnich lat. W minionym roku wyraźnie zaznaczyła się kontynuacja tej tendencji.


Więcej wiadomości Dzielna60.pl
Autor dompress 02:49 30/01/15 | Komentarze (0)
Na zakup mieszkań od deweloperów decydują się osoby korzystające z nisko oprocentowanych kredytów i rządowych dopłat oraz nabywcy gotówkowi, którzy chcą zarobić więcej niż na lokatach
Jeśli planujemy kupić mieszkanie na kredyt musimy mieć zgromadzone własne środki na pokrycie 10 proc. wartości nieruchomości, bo bank da nam teraz maksymalnie 90 proc. Chyba, że możemy skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych, wtedy rządowa dopłata do kredytu pokryje wymagany obecnie przez banki minimalny wkład własny.
Jeśli przyjrzelibyśmy się jednak rynkowi kredytowemu okazałoby się, że już w 2014 roku osoby zaciągające zobowiązania na zakup mieszkań musiały mieć faktycznie znacznie więcej oszczędności na udział własny w kredycie niż 5 proc., które obowiązywało do końca ubiegłego roku.
Podniesienie od początku 2015 roku wkładu do 10 proc. nie powinno spowodować spadku zainteresowania zakupem nowych mieszkań, które obecnie jest bardzo duże. W praktyce bowiem już w roku minionym nieliczne banki udzielały kredytów na 95 proc. wartości mieszkania. Zdecydowana większość wymagała zaangażowania przez kredytobiorcę środków w wysokości od 10 do 20 proc. I tak jest nadal.
Zgromadzonego kapitału nie muszą posiadać osoby, które planują zaciągnąć kredyt na mieszkanie w ramach rządowego programu pomocy młodym ludziom, kupującym swoją pierwszą nieruchomość. Nabywcom mieszkań, korzystającym z programu Mieszkanie dla młodych wymagany przez banki wkład własny do kredytu pokrywa państwowa dopłata.
Mieszkania w budowie
W 2014 roku mieszkania budowane w największych miastach cieszyły się ogromnym powodzeniem. Zainteresowanie ze strony nabywców utrzymywało się na podobnym poziomie, jak w okresie najlepszej prosperity rynku mieszkaniowego przed kilkoma laty. O ogromnym popycie na nowe mieszkania może świadczyć fakt, że choć w Warszawie deweloperzy wprowadzili do sprzedaży wiele nowych projektów i oferta wzrosła, na stołecznym rynku w ciągu ostatniego roku ubyło gotowych lokali. Chcąc kupić nowe mieszkanie trzeba decydować się na podpisanie umowy w trakcie budowy osiedla, a żeby mieć większy wybór, we wczesnej fazie jego realizacji.
Jeśli chodzi o ceny, bezkonkurencyjna w Warszawie jest Białołęka. Na terenie tej dzielnicy powstaje najwięcej, najbardziej przystępnych cenowo mieszkań w mieście. W ostatnim czasie w dzielnicy w dużym stopniu poprawiła się infrastruktura, zarówno komunikacyjna, jak i usługowo-handlowa oraz oświatowo-edukacyjna. Białołęka oferuje również najwięcej w Warszawie mieszkań kwalifikujących się do dopłat w ramach programu MdM.
- W przypadku młodych ludzi i rodzin z dziećmi, które kupują swoje pierwsze mieszkanie o zakupie mieszkania decyduje zdolność kredytowa, jaką posiadają. W Warszawie niewiele osób na starcie kariery może pozwolić sobie na zakup lokalu w centrum. Na Białołękę przyciągają klientów najniższe ceny w mieście. W Tarasach Dionizosa oferujemy mieszkania w cenie 5.500 zł/mkw. To jak na Warszawę relatywnie niska cena, bo średnia stawka za metr na warszawskim rynku deweloperskim znacznie przekracza 7 tys. zł - podaje Wojciech Stisz reprezentujący firmę Barc Warszawa SA.
Rośnie popularność rządowego programu dopłat
Wojciech Stisz informuje, że dwupokojowe mieszkanie w warszawskim osiedlu przy ul. Winorośli i Dionizosa można kupić już za 203 tys. zł. A ponieważ w tym roku banki wymagają 10 proc. wkładu własnego do kredytu, kupujący muszą dysponować ponad 20 tys. zł własnych oszczędności by myśleć o zakupie. - Większość naszych klientów korzysta jednak z dopłat do kredytów, ponieważ wszystkie lokale, które oferujemy w Tarasach Dionizosa wraz z miejscem postojowym obejmuje program MdM. Wkład własny do kredytu pokrywa państwowa dopłata, która może sięgać nawet 20 proc. - przyznaje Wojciech Stisz.
Zainteresowanie rządowym programem dopłat do kredytów wzrosło szczególnie pod koniec minionego roku, kiedy zwiększyły się limity cen kwalifikujące mieszkania do subwencji. Jesienią 2014 roku zwiększyła się w Warszawie pula mieszkań, z których można było wybierać.
Większe dopłaty
W 2015 roku zainteresowanie MdM-em prawdopodobnie będzie większe niż dotąd. Rząd planuje zwiększyć dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych. Osoby z dwójką i większą liczbą dzieci mają dostać większe dopłaty i będą mogły skorzystać z programu nawet jeśli nabywać będą swoje kolejne, a nie pierwsze mieszkanie. Planuje się także, że rodzinom wielodzietnym przysługiwać będzie dopłata do większej powierzchni mieszkania niż dotychczas i w ich przypadku nie obowiązywać ma limit wieku.
Obecnie państwo dopłaca do 50 mkw. nowego mieszkania. Okazuje się, że korzystający z dopłat na ogół nie wybierają wiele większych lokali. Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,17 mkw.
Choć pod koniec 2014 roku wyraźnie wzrosło zainteresowanie programem to w całym 2014 roku wykorzystana została jedynie około jedna trzecia środków, które zostały przeznaczone na dopłaty na ubiegły rok. Barierą były limity cen metra kwadratowego narzucone przez ustawodawcę. W większości miast tylko najtańsze mieszkania na rynku kwalifikowały się do zakupu w ramach programu. W tym roku spodziewane jest zwiększenie limitów cen. Pozwoli to rozszerzyć ofertę mieszkań w poszczególnych miastach. Dziś trudno jest znaleźć mieszkania, które obejmowałby MdM szczególnie w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.
Zakup mieszkań pod wynajem
Osoby kupujące mieszkania za pożyczone pieniądze do podejmowania decyzji o zakupie w 2014 roku skłaniały bardzo nisko oprocentowane kredyty hipoteczne. Jednak tak dobre wyniki sprzedaży nowych mieszkań, jakie odnotowane zostały w minionym roku deweloperzy zawdzięczają również osobom kupujących nieruchomości za gotówkę w celach inwestycyjnych, z przeznaczeniem na wynajem. Wielu nabywców mieszkań inwestuje teraz swoje oszczędności w mieszkania, ponieważ banki nie oferują interesującego oprocentowania lokat.
Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że nabywcami 20-30 proc. nowych mieszkań w Warszawie są osoby lokujące w nieruchomościach kapitał. Wybierają centralnie położone osiedla, w miejscach dobrze skomunikowanych z resztą miasta, najlepiej w pobliżu stacji metra. Poza lokalizacją dla inwestorów liczy się mała powierzchnia i funkcjonalność mieszkania. Chodzi o jak największe możliwości wykorzystania lokalu, przy jak najmniejszym metrażu, a co za tym idzie najniższą cenę zakupu. Bez udziału tej części kupujących nie byłyby możliwe tak dobre notowania sprzedaży nowych mieszkań w 2014 roku.


Autor: Barc Warszawa SA.
Autor dompress 01:30 23/01/15 | Komentarze (0)
W powstających w Warszawie osiedlach największe wzięcie mają najniżej wycenione mieszkania. W kwocie do 200 tys. zł kupimy tylko kawalerkę. A jakie mieszkania znajdziemy w nowych projektach w cenie do 250 - 270 tys. zł? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których warszawskich osiedlach deweloperzy oferują takie lokale.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal
W inwestycji Nowe Bemowo dostępne są dwa mieszkania dwupokojowe o pow. 42 m kw., które kosztują ponad 260 tys. zł. Lokale położone są na parterze. W sprzedaży są również trzy mieszkania dwupokojowe o metrażu 44 m kw. na wyższych kondygnacjach w cenie ok. 274 tys. zł.

Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa
W osiedlu Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 36 do 42 m kw. oferujemy w cenach od 203 tys. do 240 tys. zł. Drugi etap inwestycji gotowy będzie jeszcze w tym roku. Mieszkanie trzypokojowe w Tarasach Dionizosa kosztuje prawie 290 tys. zł. W sąsiadującym z Warszawą Piastowie, w ukończonej inwestycji Rezydencja Kościuszki mamy w sprzedaży ostatnie mieszkanie o pow. 36 m kw. w cenie niespełna 213 tys. zł.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex
W inwestycji Dobra Wola II proponujemy mieszkania jednopokojowe z oddzielną, widną kuchnią o powierzchni ok. 34 m kw. w kwocie od 265 tys. zł. W inwestycji Miasto Wola w tym budżecie możemy zaproponować jednopokojowe mieszkanie z widną kuchnią na parterze w cenie 230 tys. zł.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan
W cenie do 270 – 280 tys. zł w Warszawie oferujemy mieszkania w inwestycji Miasteczko Rubikon, składającej się wyłącznie z miniapartamentów o powierzchni od 19 do 49 m kw. Ceny kawalerek w tej inwestycji zaczynają się od 156 tys. zł. W kwocie do 280 tys. zł w Miasteczku Rubikon mamy także dwa mieszkania dwupokojowe o powierzchni 37 i 38 m kw.

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development
W osiedlu Derby w cenie nie przekraczającej 250 - 270 tys. zł możemy zaoferować kilka mieszkań dwupokojowych o powierzchni 40 m kw. W usytuowanym także na warszawskiej Białołęce - Osiedlu Klasyków mamy w tej kwocie kawalerki o metrażu 28 - 31 m kw. i mieszkania dwupokojowe o pow. od 40 do 43 m kw. W inwestycji Palladium w kwocie do 270 tys. zł dostępne są mieszkania wielości od 32 do 38 m kw. W Osiedlu Wilno na Targówku w cenie do 270 tys. zł można kupić mieszkania jedno i dwupokojowe o pow. do 43 m kw.

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment
W II etapie osiedla Nowy Mokotów mamy 10 mieszkań jednopokojowych o pow. 29- 30 m kw., które oferujemy w cenie do 270 tys. zł.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest
Mieszkania w cenie poniżej 300 tys. zł możemy zaproponować w inwestycji na warszawskiej Pradze. Są to funkcjonalne kawalerki lub mieszkania 2-pokojowe o metrażu do 35 mkw. Składają się z małego saloniku z aneksem kuchennym i sypialni. W przedpokoju powierzchnia jest maksymalnie wykorzystana, znajduje się w nim tylko miejsce na szafę wnękową i funkcjonalne przejście.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction
W przedziale cenowym do 270 tys. zł oferujemy zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwupokojowe, o pow. do 54 m kw. Takie lokale można znaleźć w naszych inwestycjach w Warszawie – Zielona Dolina na Białołęce oraz Villa Campina, która zlokalizowana jest 8 minut od Bemowa. Klienci dysponujący takim budżetem mają spory wybór. Mieszkania w tak przystępnych cenach będą także dostępne w powstającym, kolejnym etapie inwestycji Zielona Dolina.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp
Mieszkania w cenach 250 – 270 tys. można znaleźć w każdej z warszawskich inwestycji realizowanych przez LC Corp, tj. Osiedle na Woli, Poborzańska, Mała Praga, Osiedle Przy Promenadzie. W zależności od lokalizacji jest to mniejsza lub też większa grupa mieszkań, są to lokale jedno lub też dwupokojowe. W kolejnych projektach, które zostaną uruchomione w tym roku, również znajdą się mieszkania w tym przedziale cenowym.

Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol
W cenie do 270 tys. zł mamy 17 kawalerek o metrażu od 28 do 36 m kw. w będącym w budowie osiedlu Central Park Ursynów przy ul. Kłobuckiej. W każdej inwestycji projektujemy kawalerki, jednak ze względu na wymogi zapewnienia do każdego mieszkania miejsca parkingowego, nie jest ich wiele.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska
Nasze niedawno uruchomione dwa warszawskie projekty Kolska od Nowa i Księżycowa 60 spotkały się z dużym zainteresowaniem klientów. W mieszczącej się cenowo w segmencie popularnym inwestycji Księżycowa 60 na Bielanach, ceny oscylują na poziomie 6.500 złotych za metr, a w budżecie do 270 tys. zł można bez problemu znaleźć w ofercie także mieszkania dwupokojowe.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord
Do warszawskich inwestycji Polnordu należy osiedle Śródmieście Wilanów, zlokalizowane w obrębie ulic Kazachskiej i Branickiego. W trakcie budowy jest budynek F, a niedawno wprowadziliśmy do sprzedaży mieszkania także z budynku E. W ramach przedsprzedaży mieszkania dwupokojowe od 33 m kw. można kupić od 261 tys. zł. W podwarszawskim osiedlu Neptun Ząbki w cenie 250-270 tys. zł mamy duży wybór mieszkań trzypokojowych od 55 m kw.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg
We wszystkich warszawskich inwestycjach Robyg znaleźć można mieszkania mieszczące się w przedziale cenowym do 270 tys. zł. W większości są to lokale dwupokojowe, a część stanowią również kawalerki. Mieszkania Robyg charakteryzują się wysokimi możliwościami aranżacyjnymi, dlatego każdy lokal można dostosować do indywidualnych potrzeb. Istnieje możliwość zmiany mieszkania z dwoma pokojami w kawalerkę i na odwrót.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development
Obecnie ceny najtańszych lokali, które mamy w ofercie zaczynają się od 280 tys. zł. W takiej kwocie można nabyć dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 35 m kw. w czwartym etapie inwestycji Sakura na Mokotowie, położonym tuż obok toru wyścigów konnych Służewiec.

Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1
W naszych inwestycjach oferujemy mieszkania od 6300 zł/m kw. Mieszkanie we wskazanym przedziale cenowym proponujemy w lokalizacji na Bemowie przy ul. Pełczyńskiego. Mieszkania od kwoty 250 tys. zł zaczynają się od metrażu niespełna 37 m kw. i są to już mieszkania dwupokojowe. W inwestycjach, które planujemy rozpocząć w tym roku także znajdzie się część mieszkań w niższych cenach.

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana
Wikana jest w początkowej fazie ekspansji na rynek stołeczny. Szykujemy się obecnie do rozpoczęcia inwestycji pod nazwą Cisowy Zakątek w Piasecznie. Powstanie tam budynek mieszkalny z parkingiem podziemnym oraz ogródkami przyporządkowanymi do wybranych mieszkań.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl
Autor dompress 03:39 22/01/15 | Komentarze (0)
Do najlepszego w historii branży wyniku sprzedaży mieszkań w 2014 roku przyczyniło się między innymi przywrócenie rządowego programu dopłat do kredytów
Podsumowanie sprzedaży mieszkań w sześciu miastach, w których deweloperzy budują najwięcej, przyniosło wyniki jakich się wcześniej spodziewano. Firmy sprzedały największą liczbę mieszkań w historii rynku deweloperskiego. Kupujących było o 20 proc. więcej niż w najlepszych jak dotąd pod tym względem 2007 i 2013 roku. Z danych firmy Reas wynika, że w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi nabywców znalazło ponad 43 tys. nowych mieszkań.
W 2014 roku padł rekord ilości sprzedanych lokali mieszkaniowych w największych aglomeracjach w Polsce, ale analitycy zwracają uwagę, że nie wydaliśmy na nie więcej niż w 2007 roku, kiedy były kupowane większe i droższe lokale.
Mieszkania szybko się sprzedają, ale oferta nie maleje. Ich budowa idzie bowiem pełną parą. W minionym roku rozpoczęto realizację 47,5 tys. mieszkań. To aż o 50 proc. więcej niż w 2013 roku. Mimo to nie przybyło na rynku zbyt wiele ofert, bo nadwyżka jaka została po odliczeniu sprzedanych lokali to tylko 4,5 tys. mieszkań w sześciu miastach. Zmniejszyła się z kolei liczba mieszkań gotowych. Teraz do co czwartego lokalu wystawionego do sprzedaży przez deweloperów w największych miastach można odebrać klucze, a przed rokiem można było wprowadzić się od razu do co trzeciego mieszkania.
Analitycy zwracają uwagę, że ceny mieszkań na rynku deweloperskim nie zmieniają się już od 2,5 roku. Nigdy wcześniej tak długa stabilizacja cen nie była obserwowana. Co więc motywowało w zeszłym roku do zakupu, jeśli nie wzrost stawek, jak w okresie boomu?
Kilkanaście procent sprzedaży dzięki MdM
Jednym z czynników wpływających na sprzedaż mieszkań był program Mieszkania dla młodych. Analitycy Reas szacują, że około 10-13 proc. ubiegłorocznego popytu deweloperzy zawdzięczają programowi MdM. Osoby, które chciały skorzystać z państwowych subwencji po rocznej przerwie od zakończenia poprzedniego programu, mogły od początku 2014 roku znów sięgnąć po dopłaty. Sama oferta deweloperska także zachęcała do zakupu.
- Sukces sprzedaży nowych mieszkań związany jest w dużej mierze z dostosowaniem struktury oferowanych lokali do zapotrzebowania klientów. Mieszkania w powstających osiedlach są tak zaprojektowane by mogło sobie na nie pozwolić większa liczba osób. Zachowując możliwie największą funkcjonalność i liczbę pokoi mają mniejszy metraż, a tym samym cenę ofertową. We wprowadzanych na rynek projektach firmy starały zaproponować jak najwięcej mieszkań, które obejmowałby program dopłat. W minionym roku klienci mieli coraz większy wybór mieszkań, których cena nie przekraczała ich zdolności kredytowej i lokali, które obejmował MdM - komentuje Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.
- Jesienią, kiedy limity cen metra kwadratowego w programie dopłat wzrosły, między innymi w Warszawie zwiększyła się dostępność mieszkań, przy zakupie których można było uzyskać państwowe subwencje. W Białołęce, która oferuje najwięcej warszawskich mieszkań w MdM w wielu inwestycjach, podobnie jak w osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ulicy Winorośli, wszystkie mieszkania objął program dopłat. To w ostatnich miesiącach minionego roku wpłynęło na przyspieszenie decyzji o zakupie przez osoby, które planowały skorzystać z dopłat - przyznaje Wojciech Stisz.
Wzrost limitów cen, wzrost sprzedaży w MdM
Zmiany limitów cenowych w ramach MdM wyraźnie wpłynęły na liczbę kredytów udzielonych lokalnie w ramach programu w poszczególnych miesiącach. W Gdańsku, gdzie od drugiego półrocza ubiegłego roku limit się zmniejszył, spadła także od lipca wyraźnie liczba kredytów. W Krakowie, Warszawie i Wrocławiu zdecydowanie najwięcej kredytów w ramach programu udzielono w IV kwartale, bo od października wzrosły w tych miastach limity cen. Analitycy firmy Reas, zwracają uwagę, że mimo utrzymującej się od dawna stabilizacji, w ostatnim kwartale ubiegłego roku w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu widoczny był lekki wzrost cen mieszkań.
W Gdańsku, Poznaniu i Łodzi w 2014 roku kredytem z dopłatą sfinansowany był zakup aż 27 proc. lokali. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu liczba kredytów udzielonych w ramach programu to ok. 10-11 proc. wszystkich sprzedanych w tym roku mieszkań. Analitycy zaznaczają jednak, że szczególnie pod koniec roku spora osób w tych miastach kupowała mieszkania w cenach mieszczących się w limicie, choć nie skorzystała z dopłaty do kredytu. W tej grupie były także osoby kupujące nieruchomości w celach inwestycyjnych, pod wynajem.
Najwięcej pieniędzy z dopłat dostało się w zeszłym roku Warszawie i Gdańskowi. Do tych dwóch miast trafiło ponad 40 proc. środków przeznaczonych na dopłaty dla wszystkich miast wojewódzkich. Na kolejnych miejscach znalazł się Poznań i Kraków.
Autor: Barc Warszawa SA.
Autor dompress 02:46 21/01/15 | Komentarze (0)
W Warszawie przybywa odrestaurowanych budynków, które pełnią funkcje biurowe i są na powrót ozdobą miasta

W najlepszych lokalizacjach w centrum Warszawy brakuje działek pod nowe projekty, dlatego firmy deweloperskie decydują się coraz częściej na rewitalizację historycznych budynków. Inwestorów przyciąga usytuowanie kamienic w atrakcyjnych punktach miasta, ale ich modernizacja nie należy do łatwych zadań. Często są to zabytki, których renowacja jest na ogół procesem znacznie bardziej kosztownym i czasochłonnym niż budowa nowego budynku.

Deweloperzy podejmują jednak takie wyzwania, bo poza ekonomicznymi względami, ważna jest dla nich również kwestia wizerunkowa. Tego typu inwestycje podnoszą prestiż firmy, bo przecież rewitalizacja budynków związanych z historią to istotna sprawa dla mieszkańców miasta.

Przykładem udanej, warszawskiej rewitalizacji jest ulica Próżna, gdzie odrestaurowane zostały XIX-wieczne kamienice po obu stronach 160 metrowej uliczki. Została na niej odnowiona stara nawierzchnia brukowa, przedwojenne krawężniki i stanęły stylizowane latarnie. Substancja budynków wyjątkowo zachowała się po wojnie i jeszcze kilka lat temu było to jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w Warszawie. Teraz na Próżną wróciło życie i ujmujący klimat starej Warszawy z gwarem ogródków kawiarnianych. Na parterze kamienic biurowych powstały restauracje i placówki kulturalne. Ekskluzywny biurowiec Le Palais Offices, który usytuowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Próżnej i Placu Grzybowskiego oferuje 5.300 m kw. powierzchni biurowej klasy A oraz 1.300 m kw. powierzchni przeznaczonej na handel detaliczny i punkty gastronomiczne.

W ubiegłym roku po renowacji oddana została także znajdująca się w ścisłym centrum Warszawy, zabytkowa kamienica - Jasna 26. Również została przekształcona w biurowiec klasy A. Budynek oferuje łącznie ok. 5.500 m kw. powierzchni najmu netto, a jego parter i piwnica przeznaczone zostały na lokale usługowe. Jego historia sięga 1866 roku, kiedy w miejscu istniejącej obecnie kamienicy powstał hotel Victoria z 75 pokojami. Długi, dwupiętrowy budynek z mansardowym dachem charakteryzowały bogato zdobione wnętrza, malowane przez artystę Wojciecha Gersona. Po wojnie, na jego zgliszczach powstał modernistyczny biurowiec, który teraz po rewitalizacji zyskał 2 nowe skrzydła i stał się znów ozdobą Warszawy.

Na warszawskim Muranowie, pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto kończy się proces modernizacji i rozbudowy kompleksu Dzielna 60. Pięć budynków, które wchodzą w jego skład to dawne zabudowania fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego. Industrialne budynki biurowe dostarczą łącznie 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Biura loftowe, które tam powstają to ekskluzywny towar na warszawskim rynku. We wnętrzach biurowców zachowane zostały elementy konstrukcyjne, jak belki stropowe, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów i ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli. Wysokość niektórych pomieszczeń sięga nawet do 4,60 m.
Jacek Ochnik, prezes firmy Ochnik Development, która jest inwestorem Dzielnej 60, przyznaje że dla dewelopera, który podejmuje się rewitalizacji dawnych obiektów wartością dodaną jest możliwość wykreowania unikalnej przestrzeni komercyjnej w prestiżowym budynku. Dla najemców z kolei siedziba w takim wyjątkowym biurowcu to świetna wizytówka firmy.

Elewacja budynków przy Dzielnej 60 wykonana została z cegły z elementami piaskowca, alucobondu i szkła, a na parterze zainstalowane zostały ogromne okna z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni. Centralnie usytuowany biurowiec zyskał trzykondygnacyjną, szklaną nadbudowę i panoramiczną windę. Przebudowa objęła także adaptację wewnętrznego dziedzińca i traktu głównego, które wyłożone zostały dwukolorowym granitem. - Aranżacja przestrzeni wspólnych i zielonego dziedzińca z ogródkiem kawiarnianym, pergolą i miejscami do wypoczynku służyć ma intensyfikacji życia na terenie kompleksu - podkreśla Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development.

Swoje drugie życie dostanie również znajdująca się w centrum Warszawy, zabytkowa kamienica rodziny Branickich. Po zakończeniu renowacji i rozbudowy, które planowane jest jeszcze w tym roku, zabytkowy budynek usytuowany przy Smolnej 40 dostarczy wysokiej klasy powierzchni biurowej (A+). Kamienica licząca 8.500 m kw. powierzchni całkowitej powstała w latach 1901-1903 na zlecenie hrabiego Ksawerego Branickiego. Jest jedną z pięciu kamienic autorstwa Bronisława Brochowicz - Rogoyskiego powstałych na zlecenie rodziny Branickich przy ulicy Smolnej.
Historyczny budynek, znajdujący się w sąsiedztwie ronda Charles’a de Gaulle’a i ulicy Nowy Świat, która jest częścią Traktu Królewskiego tylko częściowo został zniszczony w czasie wojny. Dawną świetność zyska nie tylko elewacja i wnętrze kamienicy, ale również nieużytkowany dotąd dziedziniec, który ma zostać przykryty szklanym dachem i zamknięty szklaną ścianą od strony północnej.

W luksusowy biurowiec z lokalami usługowo-handlowymi na parterze w ubiegłym roku zmieniła się również zabytkowa kamienica hrabiego Raczyńskiego (nazywana także kamienicą Krasińskich) znajdująca się przy Placu Małachowskiego, w sąsiedztwie hotelu Victoria i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Kamienica zaprojektowana przez polskiego architekta Jana Heuricha została wybudowana w latach 1907 - 1910. W budynku miały być zgromadzone zbiory książek i dzieł sztuki rodziny Krasińskich, ale w trakcie budowy odkupił go hrabia Edward Raczyński i stał się ekskluzywną kamienicą dochodową ze sklepami.
Niegdyś kamienica z elewacjami frontowymi w stylu późnoklasycystycznym mieściła na trzech kondygnacjach lokale handlowe i luksusowe apartamenty na trzech wyższych piętrach. Wśród innych warszawskich kamienic dochodowych wyróżniały ją duże, przeszklone witryny sklepowe, które obecnie zostały przywrócone. Zachowano również oryginalną architekturę elewacji i historyczne wejście do budynku oraz klatki schodowe. Obiekt zyskał też nowe sześciokondygnacyjne skrzydło, nawiązujące elementami wykończenia do historycznych zabudowań.

U zbiegu ulicy Bielańskiej i alei Solidarności, w miejscu dawnego Banku Polskiego, słynnej powstańczej Reduty, stoi zaś okazały biurowiec Senator. Budynek zmodernizowany w 2012 roku dostarczył 25.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Bryła obiektu zbliżona jest kształtem do budynku dawnego banku i kryje jego pozostałości. W przestronnym atrium odrestaurowana została ściana holu kasowego Banku Polskiego, a przez częściowo przeszkloną podłogę widać fragmenty murów mennicy z XVIII wieku.

Cały teren układu architektonicznego przy ul. Bielańskiej 12 wpisany jest do rejestru zabytków. W czasach króla Augusta Poniatowskiego była tu Mennica Państwowa, w ostatnich latach zaborów rosyjski Bank Państwa, a od 1924 roku – Bank Polski. Od ul. Bielańskiej znajdzie się fasada frontowa z zachowanym środkowym ryzalitem i głównym wejściem do budynku, a od strony al. Solidarności odwzorowany został kolisty narożnik.

Na dole w biurowca znajdują się duże przeszklenia, podobnie jak w historycznym obiekcie z 1907 roku. Na wzór dawnej, elewacja pokryta została różnobarwnym piaskowcem. Ciekawostką jest, że w czasie remontu pozyskano prawie 10 tys. zabytkowych przedmiotów, które trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nieco wcześniej zrewitalizowany został już Pałac Młodziejowskiego położony 150 metrów od Zamku Królewskiego, przy Miodowej 10. Pałac zbudowany w drugiej połowie XVII wieku, zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej i odbudowany przez hrabiego Feliksa Potockiego, był miejscem pierwszych publicznych koncertów Fryderyka Chopina. Po odnowieniu odzyskał imponujący hall z kamienną posadzką , stylowe sklepienia i marmurowe kolumny, nawiązujące do XVIII-wiecznego przepychu. Dziś pieczołowicie odrestaurowany zabytkowy obiekt oferuje 6.900 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Rewitalizacji poddana została także znajdująca się w sercu Warszawy zabytkowa kamienica Lipińskiego. Budynek usytuowany na rogu Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater pochodzi z końca XIX wieku. Przywrócona mu została dawna fasada i detale sztukatorskie. Budynek, który powstał około 1900 roku dla Józefa Lipińskiego, oferuje 5.800 m kw. powierzchni całkowitej. Na dole znajduje się powierzchnia usługowo-handlowa, a na wyższych kondygnacjach biura.

Niedawno odrestaurowany został również biurowiec Plac Bankowy 1 oferujący 4.000 m kw. powierzchni biurowej. Na jego dziedzińcu powstała ogólnodostępna przestrzeń publiczna z restauracją, kawiarniami i sklepami. Nad ostatnim piętrem budynku dobudowano mansardy, a od strony Teatru Capitol powstało nowe skrzydło. Elewacja frontowa przywrócona została do historycznej formy z zachowaniem oryginalnych detali. Także w klatce schodowej odrestaurowane zostały elementy zdobnicze pochodzące z lat ’40. XX wieku.
Do 1997 roku budynek Plac Bankowy 1 funkcjonował jako Hotel Saski. Dawne zabudowania przy placu Bankowym zniszczyła wojna, a dzisiejsze kamienice nawiązują do wcześniejszej architektury. Kamienice ulokowane przy placu Bankowym przez dziesięciolecia były okazałymi siedzibami polskiej państwowości. W 1825 roku, opodal istniejącej od XVIII wieku Osi Saskiej, architekt Antonio Corazzi zaprojektował główne pierzeje placu wraz z budynkami Giełdy i Banku Polskiego oraz pałacem Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Było to miejsce tętniące życiem, które teraz odzyskuje swoją witalność.

Staranną renowację przeszedł też biurowiec Ufficio Primo - modernistyczna perełka warszawska, autorstwa architekta Marka Leykama. Kameralny biurowiec znajdujący się przy Wspólnej 62 z charakterystycznym, wewnętrzne atrium zwieńczonym futurystyczną kopułą ze świetlikami, nie jest zabytkiem. Powstał w latach 50. ubiegłego wieku, a jego gruntowna modernizacja zakończyła się w 2012 roku.
Budynek ma ciekawą historię. Powstał w 1952 roku i miał pełnić funkcję bierutowskiego Prezydium Rządu. Obecnie to biurowiec klasy A+ o całkowitej powierzchni 6.000 m kw. znajdującej się na sześciu kondygnacjach naziemnych. Jest żywym centrum biznesowym, stanowiącym istotny element kultury miasta.


Więcej wiadomości Dzielna60.pl
Autor dompress 12:40 20/01/15 | Komentarze (0)
Symboliczna wiecha zawisła na drugim budynku osiedla mieszkaniowego Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce

Uroczystość zakończyła realizację stanu surowego drugiego budynku w sześć miesięcy po rozpoczęciu prac nadziemia. Zgodnie z tradycją budowlaną symboliczny wieniec został zawieszony po osiągnięciu najwyższego punktu konstrukcyjnego obiektu. To ostatni moment na wprowadzenie zmian w projekcie wymarzonego mieszkania.

Na budowie osiedla mieszkaniowego Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce prowadzone są intensywne prace wykończeniowe, które pozwoliły na szybkie zamknięcie stanu surowego. Wymurowane zostały już wszystkie ściany oraz wykonane zostały stropy i schody żelbetonowe. Zakończeniem prac przy stanie surowym otwartym było przygotowanie więźby oraz pokrycie dachu.

Po wstawieniu okien, które kończą czwarty etap budowy, przyjdzie czas na wykonanie elewacji budynku, która oprócz wyglądu zapewni też odpowiednią izolację budynku. To ostatni moment na wprowadzenie zmian w projekcie wymarzonego mieszkania. Jeszcze na tym etapie za zgodą architekta możliwe są modyfikacje układu poszczególnych mieszkań.

Wkrótce kompleks mieszkaniowy wejdzie w fazę wykończeniową. Kolejny etap prac ma miejsce wewnątrz budynku i zaczyna się od zamontowania instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Po zainstalowaniu ogrzewania przychodzi czas na prace wykończeniowe, prowadzone na części wspólnej. Następnie zrobione zostaną wylewki podłogowe i tynkowania. Te prace zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

- Drugi budynek Tarasów Dionizosa zostanie oddany do użytku w grudniu 2015 roku. Inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z harmonogramem prac w ciągu 18 miesięcy od momentu rozpoczęcia budowy. Mieszkania na osiedlu Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce oferujemy teraz w atrakcyjnej cenie od 5.500 zł za metr kw. Promocją objęte są zarówno lokale gotowe, jak i w trakcie budowy. Wszystkie mieszkania dostępne są w rządowym programie Mieszkania dla Młodych – informuje Aldona Krasnodębska Prezes Zarządu BARC Warszawa SA, inwestor osiedla Tarasy Dionizosa.

Tarasy Dionizosa to zespół 4- i 8-piętrowych budynków z garażami podziemnymi, dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych. Osiedle zlokalizowane jest na tzw. Winnicy, przy ul. Dionizosa i Winorośli na warszawskiej Białołęce w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Drugi budynek pomieści 84 mieszkania o wielkości od 35,4 do 86 mkw. Jego realizacja rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku i zakończy w grudniu 2015 roku. Każdy budynek stanowi odrębną całość i w przyszłości będzie funkcjonował na zasadzie odrębnej wspólnoty. Elewacje oraz części wspólne budynków są utrzymane w ciepłej kolorystyce nawiązującej - zgodnie z nazwą - do krajów południa Europy. Połączy je wspólna wewnętrzna droga, z której będzie można wjechać do garaży podziemnych. Każdy budynek będzie miał wewnętrzne patio z miejscem do zabaw dla dzieci oraz miejscem na odpoczynek. W styczniu 2014 r. został oddany do użytku pierwszy budynek inwestycji osiedla mieszkaniowego Tarasy Dionizosa. Projekt jest realizowany przez BARC Warszawa S.A. generalnego wykonawcę i jedynego inwestora osiedla.

o BARC Warszawa S.A.

BARC Warszawa S.A. to doświadczony deweloper, aktywny na rynku warszawskim od 20 lat. W tym czasie zrealizowanych zostało już wiele inwestycji, wśród których są budynki mieszkalne, jak i biurowe. Lokatorzy mieszkają w licznych osiedlach złożonych z budynków jedno- i wielorodzinnych takich jak: Tarasy Dionizosa, Rezydencja Kościuszki i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Osiedle Przytulne w Warszawa Wawer, Słoneczna Polana w Magdalence, Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich na Chomiczówce, Osiedle pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie.

BARC Warszawa S.A. jako jeden z niewielu warszawskich deweloperów jest generalnym wykonawcą wszystkich realizowanych inwestycji. W ofercie firmy można znaleźć mieszkania w najbardziej poszukiwanych metrażach. Wszystkie mieszkania w aktualnie realizowanych inwestycjach dostępne są w programie Mieszkanie dla Młodych.

Autor: Barc Warszawa SA
Autor dompress 04:37 12/01/15 | Komentarze (0)
Rewitalizowane, historyczne obiekty i powstające na Muranowie nowe budynki mają wspólną cechę. W ich obrębie tworzy się aktywna przestrzeń miejska

Granice, położonego w sercu miasta, warszawskiego Muranowa wyznacza od południa Aleja Solidarności, ul. Okopowa od zachodu, na północy wytyczają ją tory kolejowe, a od wschodu ulice Bonifraterska i Miodowa. To jeden z rejonów Warszawy, który został zrujnowany podczas wojny. Mimo to zachowały się tu nieliczne zabytkowe i historyczne obiekty, które są obecnie odnawiane. Na terenie Muranowa powstają też nowe, przyciągające uwagę projekty. Wiele z nich pełni również dodatkową funkcję, stymulującą życie miejskie.

Na krótkiej liście muranowskich zabytków znajduje się fontanna z 1866 roku, projektu Józefa Orłowskiego i Alfonsa Grotowskiego z odlanymi w żeliwie rzeźbami Leonarda Marconiego. Stoi na skwerze przed kinem Muranów. Fontanna cieszy oko, bo przeszła niedawno gruntowną renowację. Składa się z ośmiobocznego, pięciostopniowego cokołu i kolistego, płytkiego kamiennego basenu o zaokrąglonych brzegach oraz żeliwnej fontanny złożonej z podstawy, kielicha i dekoracji figuralnej. Na górze znajdują się trzy figury chłopców trzymających w dłoniach: wiosło, trójząb oraz rybę. Pierwotnie fontanna stała na Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, gdzie dzisiaj jest pomnik Adama Mickiewicza, na okres 1906-1947 została przeniesiona na plac Bankowy, a od 1951 roku zajmuje obecne miejsce.

Teatry i dziedzińce
Tuż obok, przy placu Bankowym 1 został odrestaurowany niedawno budynek, którego historia sięga XVIII wieku. Dawną pierzeję placu Bankowego zaprojektował Antonio Corazzi w 1826 roku. Budynki, które obecnie się na nim znajdują nawiązują do ówczesnej architektury, ponieważ historyczne zabudowania zostały zdewastowane w czasie wojny. Do 1997 roku w budynku przy placu Bankowym 1 funkcjonował Hotel Saski. Teraz to okazały biurowiec, oferujący 4.000 m kw. powierzchni biurowej. Nad ostatnim piętrem dobudowane zostały mansardy, a od strony Teatru Capitol powstało nowe skrzydło budynku. Nie tylko frontowa elewacja wróciła do dawnej formy. We wnętrzu odrestaurowane zostały elementy zdobnicze pochodzące z lat czterdziestych XX wieku.

Na uwagę zasługuje tu dziedziniec, który stał się częścią przestrzeni publicznej. Pomysłodawcą jego oryginalnej aranżacji jest Allan Starski, znany polski scenograf filmowy i teatralny oraz absolwent Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej AS P, laureat Oscara za scenografię do filmu - Lista Schindlera - Stevena Spielberga. Dziedziniec stał się swoistego rodzaju zaułkiem miejskim, sprzyjającym aktywizacji życia społecznego w tej okolicy. Podobnie z resztą jak znajdujący się opodal Teatr Kamienica, mieszczący się w wyremontowanym budynku przy ul. Solidarności 93 (dawna Leszno 13), a którego początki sięgają 1910 roku. Kamienica nie jest zabytkiem, ale została odrestaurowana pod okiem konserwatora zabytków, aby w jak największym stopniu mógł zostać odtworzony jej dawny, secesyjny charakter.

W innej części warszawskiego Muranowa, pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto dobiega końca modernizacja i rozbudowa kompleksu biurowego Dzielna 60 złożonego z 5 budynków, w których znajduje się 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Podwalinami obecnie rewitalizowanych budynków są zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego. Budynki o ciekawym, industrialnym charakterze kryją w swoich wnętrzach biura loftowe, wysokie do 4,60 m. Zachowane zostały tu elementy konstrukcyjne dawnych obiektów przemysłowych, m.in.: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli.
Z rozmachem zaplanowana została aranżacja wewnętrznego, zielonego dziedzińca i traktu głównego, które pokryte będą granitową posadzką. - Znajdą się na nim miejsca do wypoczynku, szklana pergola i balustrada oraz restauracja z ogródkiem kawiarnianym. Szklana będzie również elewacja budynku głównego i panoramiczna winda, które także wpłyną na estetykę tej strefy. Będzie to miejsce spotkań i relaksu. Części wspólne na terenie kompleksu zostały tak zaaranżowane, aby Dzielna 60 stała się miejscem, które tętni życiem - informuje Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development.

Interesujące projekty mieszkaniowe
Za rokiem, na skrzyżowaniu Dzielnej i Pawiej powstaje z kolei luksusowy apartamentowiec o oryginalnej, zaokrąglonej bryle. Budynek stanął w miejscu dawnej fabryki mebli Kamlera. Aby podkreślić znaczenie miejsca inwestor postanowił umieścić tablice pamiątkową upamiętniającą kwaterę Dowództwa Armii Krajowej, działającą w nie istniejącym już budynku w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Oferujące ciekawe rozwiązania architektoniczne, nowe budynki apartamentowe wyrosły także przy ulicy Inflanckiej i Stawki. Projekt, który został zrealizowany przy ul. Pokornej zawdzięcza zaś swoją nazwę barokowemu pałacykowi Murano, który był w tym miejscu wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku przez Wenecjanina, architekta królewskiego Józefa Bellottiego.

Przy Alei Jana Pawła II działa również nie tak dawno zmodernizowany usługowo - handlowy Pasaż Muranów, który składa się z trzech sąsiadujących budynków, które w sumie oferują 8,5 tys. m kw. powierzchni, na której ulokowane są różnego rodzaju placówki usługowe i handlowe. Obiekt od dawna służy mieszkańcom miasta. Jest to miejsce, w którym mieściły się pierwsze po wojnie w Warszawie Pawilony Rzemieślnicze o stałej lokalizacji. Od 1989 roku rozszerzyły swój zakres o działalność handlową.

Nowoczesne rozwiązania
U zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej zostały z kolei oddane w minionym roku dwa pierwsze budynki reprezentacyjnego kompleksu biurowego Gdański Business Center. Obiekt dostarczy 47 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, ale posłuży także przy okazji wszystkim mieszkańcom miasta. Otoczenie kompleksu, usytuowanego tuż obok stacji metra Dworzec Gdański, zostało starannie zaprojektowane, tak aby rozwijać przestrzeń miejską tej części dzielnicy. Została tam stworzona publiczna strefa relaksu, wypełniona zielenią i małą architekturą, a dodatkowo pomiędzy jednym z biurowców a wejściem do stacji metra zbudowane zostały schody, które pozwalają znacznie skrócić czas dojścia do metra.
Jesienią ubiegłego roku oficjalnie otwarte zostało także Muzeum Historii Żydów Polskich, znajdujące się na skwerze pomiędzy ulicami Anielewicza, Karmelicką, Lewartowskiego i Zamenhofa. Na uwagę zasługuje tu ciekawy projekt aranżacji stworzony przez wybitnych architektów. Bryłę budynku rozcinają niemal na całej wysokości dwie falujące ściany, wyznaczające na wschodniej elewacji wejście główne. Miejsce, w którym usytuowane jest muzeum stwarza dodatkowo możliwość organizowania plenerowych koncertów oraz imprez okolicznościowych.


Więcej wiadomości Dzielna60.pl
Autor dompress 12:50 09/01/15 | Komentarze (0)
Duża liczba rozpoczętych inwestycji i rewelacyjne wyniki sprzedaży pozwalają deweloperom mówić o minionym roku jako o wyjątkowo udanym
Według obliczeń analityków rynku, w największych aglomeracjach w kraju w 2014 roku sprzedało się więcej nowych mieszkań niż w rekordowym jak dotąd pod tym względem 2007 roku. Największy rozkwit przeżywa warszawski rynek mieszkaniowy.
Podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkań sprzyjają nisko oprocentowane kredyty oraz poczucie bezpieczeństwa kupujących, związane z poprawą sytuacji gospodarczej. Wiele osób czekało z zakupem do momentu najgłębszego dołka cenowego. Teraz kupują, bo stawki ofertowe zaczynają się podnosić.
Mieszkanie jako lokata kapitału
Na rynku pojawiła się również spora liczba osób, które wycofały kapitał z nieopłacalnych lokat bankowych i zainwestowały oszczędności w nieruchomości. Nabywają nieduże, kompaktowe lokale, zwykle z przeznaczeniem na wynajem, w inwestycjach, których lokalizacja zapewnia sprawny dojazd do centrum miasta.
Deweloperzy zachęceni świetnymi wynikami sprzedaży, rozpoczęli w ubiegłym roku wiele nowych inwestycji i dokonywali zakupów gruntów pod kolejne projekty. W rezultacie w ostatnim czasie zwiększył się wybór nowych mieszkań, co dodatkowo napędziło koniunkturę. Ponadprzeciętna była też liczba uzyskanych pozwoleń na nowe budowy. Rok 2014 można uznać za pierwszy prawdziwie tłusty rok na rynku deweloperskim od czasu spowolnienia.
Choć w niedużym stopniu, do wzrostu sprzedaży przyczynił się również program dopłat do kredytów mieszkaniowych - Mieszkanie dla młodych - w którym jesienią zeszłego roku wzrosły limity cen kwalifikujące mieszkania do subwencji. Dzięki temu w ostatnich miesiącach 2014 roku wzrosła dostępność mieszkań objętych MdM-em. Teraz znaczenie programu ma szansę jeszcze wzrosnąć. Przygotowywana jest nowelizacja, która pozwoli, szczególnie rodzinom wielodzietnym, otrzymać większe dopłaty i poszerzyć liczbę osób korzystających z programu oraz zwiększyć pulę mieszkań, które będą się do niego kwalifikowały.
Minimum 160 tys. zł za nowe mieszkanie w Warszawie
W Warszawie najtańsze, oferowane na rynku deweloperskim mieszkania kosztują ponad 160 tys. zł, wynika z danych portalu nieruchomości Dompress.pl. Są to jednak pojedyncze oferty. Tak wycenione są mieszkania jednopokojowe w inwestycjach zlokalizowanych w zewnętrznych dzielnicach miasta. W kwocie do 200 tys. zł w powstających osiedlach trafiają się już nieliczne lokale dwupokojowe, ale o metrażu niewiele większym od kawalerek. W przedziale do 250 tys. zł jest już łatwiej kupić dwa pokoje, ale powierzchnia mieszkania nadal nie będzie duża. Najwięcej najniżej wycenionych mieszkań w Warszawie znajduje sie na terenie Białołęki, także tych kwalifikujących się do programu dopłat do kredytów.
Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa przyznaje, że najtańsze mieszkania dwupokojowe są od dawna najchętniej wybierane przez klientów. - Najmniejsze i zarazem najtańsze mieszkania dwupokojowe sprzedają się przed zakończeniem budowy. W osiedlu Tarasy Dionizosa, którego drugi etap realizujemy przy ul. Winorośli w Warszawie dwójki mamy w sprzedaży w cenie od 203 tys. zł - mówi Wojciech Stisz.
- Muszę również przyznać, że w minionym roku zdecydowanie wzrosło też zainteresowanie mieszkaniami większymi, szczególnie trzypokojowymi o powierzchni do 60 mkw., które są teraz znacznie częściej kupowane niż w latach poprzednich. Najczęściej wybierają je rodziny z dziećmi. W Tarasach Dionizosa trójki mamy w ofercie w cenie od 289 tys. zł. - podaje Wojciech Stisz.
Jeśli nie Mokotów to co
Poza Białołęką, gdzie zdarza się, że nowe mieszkania oferowane są już nawet poniżej 5 tys. zł za m kw., lokale w cenie do 200 tys. zł wystawione są do sprzedaży także w projektach powstających w warszawskim Wawrze i we Włochach. Nieliczne można znaleźć też na terenie Targówka, Bemowa, Ursusa oraz Wesołej.
Wyniki analiz mówiących o popularności warszawskich dzielnic, jako najbardziej interesujących do zamieszkania wskazują od wielu lat niezmiennie na Mokotów i Śródmieście. Okazuje się jednak, że te dzielnice wybierane są wyłącznie w sondażach, bo w rzeczywistości większość nabywców decyduje się na zakup mieszkań zlokalizowanych w inwestycjach powstających w tańszych rejonach miasta.
W minionym roku chętnie wybierane były też mieszkania w szybko rozbudowującej się, warszawskiej Woli. Lokalizacja dzielnicy, która graniczy ze Śródmieściem i powstające tam metro przyciąga zarówno deweloperów, jak i kupujących. A ceny są tu wciąż niższe niż w innych dzielnicach. Ze względu na przystępne ceny i bezpośredni dostęp do metra oraz terenów zielonych, popularne wśród kupujących są również Bielany, które także obecnie rozwijają się szybciej niż w latach poprzednich.

Autor: Barc Warszawa SA.
Autor dompress 12:50 09/01/15 | Komentarze (0)
Dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 40-45 m kw. to wciąż najbardziej gorący towar na rynku deweloperskim. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których inwestycjach i w jakiej cenie można kupić takie mieszkania oraz w jakich nowych projektach będą dostępne?
Monika Kudełko, reprezentująca firmę Activ Investment
W inwestycji Wieża B w Katowicach przy ul. Chorzowskiej na128 mieszkań aż 66 to lokale dwupokojowe o metrażach 39 - 43 m kw. Obecnie w sprzedaży jest 19 takich mieszkań, w tym również dwupoziomowe z antresolami. Ceny zaczynają się od ok. 177 tys. zł (od 4.500 zł/m kw.). W Krakowie w inwestycji Okulickiego IX również posiadamy w sprzedaży 13 mieszkań dwupokojowych o pow. 39 - 46 m kw. w cenie od ok. 190 tys. zł.
Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal
W katowickim osiedlu Atal Francuska Park dwupokojowe mieszkanie o pow. 40-45 m kw. kosztuje 5.400 zł/m kw. W krakowskich projektach ceny tego typu lokali kształtują się od 5.950 zł/m kw. do 6.400 zł/m kw. W osiedlu Nowe Bemowo w Warszawie za małą dwójkę trzeba zapłacić 6.200 zł/m kw., w osiedlu Oaza Wilanów 6.800 zł/m kw., a Wawelska Residence 7.600 zł/m kw.
W inwestycji Nowe Polesie w Łodzi dwa pokoje o niedużym metrażu kosztują od 4.300 zł/m kw. do 4.850 zł/m kw. We Wrocławiu w osiedlu Dyrekcyjna 33 Apartamenty dostępne są za 6.650 zł/m kw., w projekcie Stara Odra Residence od 6.400 zł/m kw. do 6.650 zł/m kw., a w osiedlu Dmowskiego 19 są w sprzedaży za 6.100 zł/m kw.
Obecnie utrzymuje się jednak trend projektowania większej ilości mieszkań trzypokojowych o niewielkich metrażach, tj. 50-65 m kw., zamiast mniejszych mieszkań dwupokojowych. Udział dwójek o powierzchni do 45 m kw. spada. Niedługo trójki będą stanowić do 60 proc. mieszkań, a co trzecie mieszkanie będzie dwupokojowe. Kawalerki zastępują z kolei mieszkania dwupokojowe o pow. od 36 m kw.

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates
Mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu niezmiennie cieszą się największym powodzeniem, dlatego stanowią około połowę lokali projektowanych w osiedlach Atlas Estates. Tego typu mieszkania są cenowo dostępne dla znacznej grupy klientów, a jednocześnie oferują większą funkcjonalność niż kawalerki, dzięki osobno zaprojektowanej sypialni.
Ostatnie, niewielkie mieszkanie dwupokojowe o metrażu 43 mkw. w cenie 10.500 zł/m kw. z wykończeniem mamy jeszcze w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie. W tym roku wprowadzimy na rynek kolejne inwestycje zlokalizowane w lewobrzeżnej Warszawie, w których przeważać będą lokale o mniejszych metrażach, głównie dwójki.
Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa
Kompaktowe mieszkania dwupokojowe w Warszawie mają zdecydowanie największe wzięcie. W osiedlu Tarasy Dionizosa na Białołęce przy ul. Winorośli najmniejsze dwójki mamy w sprzedaży w cenie niewiele ponad 200 tys. zł. W podwarszawskim Piastowie, w gotowej inwestycji Rezydencja Kościuszki w ofercie są jeszcze dwa ostatnie nieduże dwupokojowe mieszkania w zbliżonej cenie za metr kwadratowy.
Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex
Mamy duży wybór niewielkich mieszkań dwupokojowych w warszawskich inwestycjach Miasto Wola i Dobra Wola II, która zostanie ukończona w drugim kwartale 2015 roku.
Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan
W Miasteczku Rubikon w Warszawie ceny mieszkań dwupokojowych o pow. 40-45 m kw., które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem zaczynają się od 310 tys. zł. W Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie takie mieszkania kosztują od 193 tys. zł. W pierwszej połowie 2015 roku w planowanych osiedlach w warszawskich Włochach i w Ząbkach pod Warszawą znajdzie się duża pula mieszkań w tych metrażach. Jednocześnie zauważamy rosnące zainteresowanie lokalami dwu lub trzypokojowymi o powierzchni 50-60 m kw.

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development

Mieszkania wielkości 40-45 mkw. są i w najbliższej przyszłości będą najbardziej popularne, dlatego w naszej ofercie będą nadal stanowić największą część oferty. Takie mieszkania oferujemy w każdej z naszych 14 inwestycji. W zależności od lokalizacji osiedla i usytuowania mieszkania w budynku ich ceny kształtują się od ok. 230 - 500 tys. zł. W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnące zainteresowanie mieszkaniami większymi, trzy i czteropokojowymi o metrażu powyżej 60 m kw.

Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer
Mieszkania dwupokojowe o pow. do 45 m kw. oferujemy w osiedlu Brzozowe Zacisze I i II we wrocławskich Maślicach. Ich ceny nie przekraczają 235 tys. zł. Trzeci etap inwestycji będzie najbogatszy w ten typ mieszkań.
Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment
W Warszawie w projekcie Nowy Mokotów II oferujemy 25 mieszkań dwupokojowych o pow. 38-45 m kw. W łódzkiej inwestycji Osiedle Jarzębinowe mamy 31 mieszkań do 45 m kw. W Osiedlu Jaśminowym w Poznaniu mieszkań w tym metrażu jest w ofercie 6 lokali, a w inwestycji Park Sowińskiego dostępne są 23 takie mieszkania. Po 3 oferty znajdują się w osiedlu Grota 111 we Wrocławiu i Bronowicka 42 w Krakowie.
Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Styl
Dwupokojowe mieszkania rzeczywiście dobrze się sprzedają, ale bardziej poszukiwanymi nieruchomościami są trzypokojowe lokale o pow. 54-59 m kw. i czteropokojowe o metrażu 78-86 m kw. Aktualnie dwupokojowe mieszkania wielkości 40-45 mkw. posiadamy w 8 inwestycjach. W osiedlu Nowy Horyzont, mieszczącym się na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański, koszt takiego mieszkania wynosi od ok. 187 tys. zł do 216 tys. zł.
W Osiedlu Cytrusowym, które bezpośrednio przylega do Nowego Horyzontu, tej wielkości lokale można kupić od ok. 179 tys. do 180 tys. zł. W inwestycji Impuls zlokalizowanej na gdańskiej Zaspie ceny takich dwójek wynoszą od ok. 254 tys. zł do 295 tys. zł. Natomiast w gdyńskiej inwestycji Amareno, znajdującej się w dzielnicy Witomino, ceny dwupokojowych mieszkań do 45 mkw. wahają się od ok. 249 tys. zł do 282 tys. zł. W dzielnicy Mały Kack koszt mieszkania o takim metrażu to 261 tys. zł - 304 tys. zł.
Osiedle Morskie, mieszczące się na obrzeżach Gdyni Pogórze, oferuje takie lokale od ok. 206 tys. zł do 231 tys. zł. W Osiedlu Nawigator w dzielnicy Obłuże za takie mieszkanie trzeba zapłacić od ok. 198 tys. zł do 258 tys. zł.
Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest
Gotowe, ostatnie mieszkania dwupokojowe - metraż 47 m kw. - oferujemy w inwestycji przy ul. Strąkowej w warszawskim Bemowie. Można zaaranżować je z aneksem lub oddzielną kuchnią lub nawet 3 pokoje z aneksem kuchennym. Można je kupić w cenie od 7.300 zł/m kw.
Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro
W aktualnej ofercie w osiedlu Wróbla Staw Mieszkania w Gdańsku Jasieniu posiadamy ponad 70 dwójek do 45 m kw. w cenie od 5.100 do 5.500 zł netto za m kw. W położonym w Gdańsku Zaspie osiedlu City Park pozostały tylko 3 takie mieszkania w cenie od 5.750 zł netto za m kw. Z kolei w Gdańsku Przymorzu w ramach inwestycji Czwarty Żagiel zostało jedno mieszkanie za 6.200 zł netto za m kw. Planujemy kolejne inwestcyje z takimi mieszkaniami.
Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction
Mieszkania dwupokojowe często stanowią ponad 60 proc. lokali w naszych inwestycjach i w kolejnych będą licznie projektowane ze względu na wysokie zapotrzebowanie klientów. Mieszkania dwupokojowe posiadamy w ofercie od 34 do 56 m kw. w cenie od 4.700 do 9.000 zł za m kw.
Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp
W centrum miasta projektujemy budynki o większym udziale mniejszych mieszkań dwupokojowych o pow. 40 – 45 m kw., których poszukują młodzi ludzie i inwestorzy, dla których to doskonała alternatywa dla niskoprocentowych lokat bankowych. Przykładem takich inwestycji są Grzegórzecka 77 w Krakowie, Poborzańska i Promenady w Warszawie i osiedle Przy Alejach w Gdańsku. Ceny w tych projektach zaczynają się od 5.800-6.500 zł/m kw. Inwestycje powstające na obrzeżach miast, których głównymi odbiorcami są rodziny, oferują więcej lokali o średnim i dużym metrażu.
Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol
W każdym projekcie mieszkania dwupokojowe stanowią ponad połowę oferty i takie mieszkania, jako najbardziej poszukiwane, będą stanowiły większość w nowych projektach. W warszawskim osiedlu Central Park Ursynów przy Kłobuckiej mamy w ofercie 60 mieszkań dwupokojowych do 45 m kw. w cenach od 330 tys. do 380 tys. zł., w tym tylko 6 w pierwszym etapie. W ukończonych projektach nie mamy wolnych takich mieszkań.
Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska
W naszej ofercie dwupokojowe mieszkania projektujemy w zasadzie w każdej warszawskiej inwestycji, są one silnym filarem oferty zarówno w największym projekcie Kolska od Nowa, jak również w bardzo dobrze przyjętym przez rynek kameralnym budynku Staffa 9. Liczba dwójek będzie rosnąć. Powoli zastępują one kawalerki, jako podstawowe jednostki mieszkaniowe. W naszej ofercie w tym roku znajdzie się np. inwestycja w ścisłym centrum Warszawy przy ul. Pereca, gdzie niemal wszystkie 180 mieszkań stanowić będą lokale kompaktowe ze zdecydowaną przewagą dwupokojowych.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Oferujemy duży wybór najbardziej poszukiwanych na rynku dwupokojowych mieszkań o niewielkiej powierzchni. W łódzkim osiedlu City Park przy ulicy Żeligowskiego metr dwupokojowego mieszkania o pow. 41 m kw. kosztuje 4.750 zł/ m kw. W gdańskim osiedlu Dwa Potoki dwupokojowe mieszkania o metrażu 40-45 m kw. można kupić w cenie od 4.100 zł za m kw. W Olsztynie w osiedlu Tęczowy Las dwupokojowe mieszkania z wykończeniem pod klucz oferujemy w cenie od 199 tys. zł.

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

Mieszkania dwupokojowe oferujemy w trzech inwestycjach we Wrocławiu: w osiedlu Złota Podkowa w cenie 5.400 zł/m kw., Kępa Mieszczańska w cenie 6.300 zł/m kw. oraz Dobrym Osiedlu za 4.990 zł/m kw.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg

Nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe, spośród których najszybciej sprzedają się te o powierzchni ok. 40 mkw. Lokale o takim metrażu znaleźć można w każdej z inwestycji Robyg w Warszawie. Większość z lokali kosztuje do 300 tys. złotych, w tym dostępne są także lokale w promocyjnych cenach.
Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development
Dwupokojowe mieszkania wielkości 40 – 45 m kw. niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Oferujemy je w większości naszych warszawskich projektów, np. Sakura w Mokotowie oraz Verdis na Woli, w którym ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się od 319 tys. zł.
Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1
Mieszkania z dwoma pokojami do 45 m kw. to najbardziej pożądany produkt na rynku deweloperskim. Takie lokale proponujemy w każdej z naszych warszawskich inwestycji, m.in.: Św. Stanisława 6, Pełczyńskiego 17a, w cenie od 240 tys. zł. Będą dostępne również w planowanym na pierwszy kwartał tego roku mokotowskim projekcie przy ul. Szturmowej, jak i w projektach które zostaną uruchomione w drugiej połowie roku na Woli i Pradze Południe.
Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage
Mieszkania dwupokojowe od 38-45 m kw. to najbardziej rozchwytywane lokale. Mamy je w sprzedaży w inwestycjach: Centauris, Promenady Wrocławskie oraz Patio House we wrocławskich Pilczycach. Można je nabyć w kwocie od 199 tys. zł.
Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
W energooszczędnej inwestycji Borkowska B1 i B2 w krakowskich Klinach w ofercie mamy dwupokojowe mieszkania o powierzchniach 43 – 45 m kw. w cenach od 243 tys. zł do 245 tys. zł. W projekcie Halszki 28A w krakowskim Kurdwanowie najmniejsze dwupokojowe mieszkania o pow. ok. 40 m kw. są do kupienia w cenie ok. 222 tys. zł, a lokal o metrażu 45 m kw. kosztuje ok. 252 tys. zł. Aktualnie w tej inwestycji w promocyjnej - cenie 220 tys. zł - możemy zaoferować dwupokojowe mieszkanie o pow. 43 m kw. Jednocześnie zakup energooszczędnego mieszkania w obu inwestycjach umożliwia nabywcom otrzymanie bezzwrotnej dopłaty do kredytu hipotecznego w wys. 11 000 zł, w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana
Kompaktowe dwu i trzypokojowe mieszkania cieszą się dużym powodzeniem klientów. W osiedlu Klonowy Park w Janowie Lubelskim małe dwójki mamy w cenie od 3.500 zł/m kw. W Świerkowej Alei 6 w Zamościu kosztują od 4.000 zł/m kw., w Miasteczku Wikana w Lublinie można je kupić w kwocie od 5.000 zł/m kw., a w inwestycji Oranżeria w Lublinie są dostępne od 4.700 zł za m kw.
W Osiedlu Generalskim 4 w Krośnie ceny małych dwójek zaczynają się od 4.000 zł/m kw. W Lublinie w Osiedlu Marina mieszkania tego typu kosztują od 4.900 zł/m kw. W Rzeszowie w inwestycji Zielone Tarasy 2 w ofercie zostały już nieliczne mieszkania dwupokojowe w cenie od 4.900 zł/ m kw. W piątym etapie Osiedla Panorama w Rzeszowie planujemy mieszkania dwupokojowe do 45 mkw.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl
Autor dompress 10:03 08/01/15 | Komentarze (0)
Online: 0 Login i 19 Goście